Championships

cHAMPIONSHIP DRAWS & RESULTS

Mens Novice Singles Championship Draw 2022

Round 1
7 May 2022
Semi’s
14 May 2022
Final
21 May 2022
Winner
Bye
Ray O’BrienRay O’Brien
Ted HughesWinner
Trevor KearneyWinner

Winner
Bye
Ross LavelleRoss Lavelle
ByeWinner
Ross MacleodRoss Macleod

Mens A Grade Singles Championship Draw 2022

Round 1
23 April 2022
Round 2
30 April 2022
Round 3
7 May 2022
Semi’s
14 May 2022
Final
21 May 2022
Winner
R Cardillo
T RoddaT Rodda
Winner
J Pascoe
Winner
J Black
Winner
R Macleod
Winner
L Acworth
Winner
K Ducat
Winner
W O’Halloran
J NewmanWinner
M EphraimsM Ephraims
—————->
Winner
M Warren
P NealeP Neale
Winner
D Denning
Winner
I Paterson
Winner
G Smith
Winner
B Glazebrook
B Glazebrook
H Bont
P RyanWinner
T WatsonP Ryan
Winner
L Dimech

2022 Mixed Triples Draw

Round 1
Date 18 March
Time 12.30 pm
Round 2
Date 25 March
Time 12.30 pm
Semi Final
Date 1 April
Time 12.30 pm
Final
Date 8 April
Time 12.30 pm
Winner
1.) BYE
2.) K ROBINSON
M EPHRAIMS
R CARDILLO
K ROBINSON
M EPHRAIMS
R CARDILLO
3.) BYE
————————->
K ROBINSON
M EPHRAIMS
R CARDILLO
4.) M STACK
R MACLEOD
D DENNING
M STACK
R MACLEOD
D DENNING
5.) R COOPER
G SMITH
K DUCAT

————————->
R COOPER
G SMITH
K DUCAT
6.) J NEWMAN
G COLE
J NEWMAN
R COOPER
G SMITH
K DUCAT
7.) K LEDDY
B WEDGE
P LEDDY

————————->
R COOPER
G SMITH
K DUCAT
8.) B NEALE
L DIMECH
T RODDA
B NEALE
L DIMECH
T RODDA




————————->
***** WINNERS *****

…… GUY SMITH ……
. ROBYN COOPER .
… KERRY DUCAT …
9.) J BLACK
M READ
H BONT
10.) N GLAZEBROOK
R GLAZEBROOK
J PASCOE
J BLACK
M READ
H BONT
11.)BYE
————————->
K SUNDERLAND
H SUNDERLAND
L MCKENZIE
12.) K SUNDERLAND
H SUNDERLAND
L MCKENZIE
K SUNDERLAND
H SUNDERLAND
L MCKENZIE
13.) BYE
————————->
T KEARNEY
P EWIN
T WATSON
14.) J WATERMAN
D MCKINNON
J JOYCE
J WATERMAN
D MCKINNON
J JOYCE
15.) BYE
————————->
T KEARNEY
P EWIN
T WATSON
16.) W CRESDEE
P EWIN
T WATSON
T KEARNEY
P EWIN
T WATSON

2022 Mixed Pairs Draw

Round 1
Date 11 Feb
Time 1pm
Round 2
Date 25 Feb
Time 1pm
Semi Final
Date 4 March
Time 1pm
Final
Date 11 March
Time 1pm
Winner
1.) Bronnie Neale
Ty Rodda
2.) Roy Wardle
Gai Cole
Roy Wardle
Gai Cole
3.) Peter Leddy
Kerry Leddy

————————->
Roy Wardle
Gai Cole
4.) Marion Read
John Black
Peter Leddy
Kerry Leddy
5.) Val Elliott
Paddy Ryan

————————->
Roy Wardle
Gai Cole
6.) Karen Robinson
Ross Cardillo
Karen Robinson
Ross Cardillo
7.) Margaret Stack
Ross Macleod

————————->
Terena Herron
Jeff Pascoe
8.) Terena Herron
Jeff Pascoe
Terena Herron
Jeff Pascoe


————————->
*** WINNERS ***

ROBYN COOPER
KERRY DUCAT
9.) Julia Waterman
John Waterman
10.) Robyn Cooper
Kerry Ducat
Robyn Cooper
Kerry Ducat
11.) Jill Newman
John Newman

————————->
Robyn Cooper
Kerry Ducat
12.) Lyn Gregory
Les Acworth
Jill Newman
John Newman
13.) Pat Joyce
Guy Smith

————————->
Robyn Cooper
Kerry Ducat
14.) Noela Glazebrook
Bob Glazebrook
Pat Joyce
Guy Smith
15.) Coral Lang
John Lang

————————->
Pat Joyce
Guy Smith
16.) Bev Wedge
David Denning
Bev Wedge
David Denning

Mens Vet Singles Championship Draw 2022

Round 1
7 Jan 2022
Round 2
14 Jan 2022
Round 3
21 Jan 2022
Semi’s
28 Jan 2022
Final
4 Feb 2022
Winner
BYE
T CATANIAT CATANIA
R O’BRIENN FRY
N FRYN FRY
R GLAZEBROOKJOHN BLACK
BYER GLAZEBROOK
BYEJ BLACK
J BLACKJ BLACK
I PATERSONIAN PATERSON
J CLEMENTI PATERSON
J NEWMANI PATERSON
BYEJ NEWMAN
J EASTESIAN PATERSON
A CARRA CARR
J WATERMANA CARR
P RYANJ WATERMAN
—————->
Winner
IAN PATERSON
D COX
BYED COX
BYED COX
C PALMERC PALMER
BYEDON COX
L ACWORTHL ACWORTH
L MCKENZIEL ACWORTH
J PASCOEL MCKENZIE
BYEDON COX
P LEDDYP LEDDY
BYEL DIMECH
L DIMECHL DIMECH
W QUASSROSS MACLEOD
H BONTH BONT
BYER MACLEOD
R MACLEODR MACLEOD

Mens A Grade Fours Championship Draw 2022

Round 1
27 Nov 2021
Round 2
4 Dec 2021
Semi’s
11 Dec 2021
Final
18 Dec 2021
Winning Team
BYE
—————->Smith / Cardillo / O’Halloran / Ducat
Smith / Cardillo / O’Halloran / Ducat
BYE—————->Smith / Cardillo / O’Halloran / Ducat
—————->Quass / Warren / McKenzie / Crosswell
Quass / Warren / McKenzie / Crosswell
Kukulies / Newman /Ephraims / Matthies—————->Smith / Cardillo / O’Halloran / Ducat
—————->Prasad / Jendra / Singh / Burns
Prasad / Jendra / Singh / Burns
Greenhalgh / Paterson / Callaghan / Duncan—————->Greenhalgh / Paterson / Callaghan / Duncan
—————->Greenhalgh / Paterson / Callaghan / Duncan
Skewes / Wardle / Dimech / Rodda
—————->
2022 A Grade Fours Winners
Winning Team
Guy Smith, Ross Cardillo, Wayne O’Halloran, Kerry Ducat
Swift / Crane / Daly / Starkey
—————->McLeod / Leddy / Denning / Glazebrook
McLeod / Leddy / Denning / Glazebrook
Aitken / Trott / Sharp / McErlean—————->McLeod / Leddy / Denning / Glazebrook
—————->Ryan / Pascoe / Bont / Black
Ryan / Pascoe / Bont / Black
Congram / Nestler / Eastes / Eastes—————->Palmer / McKinnon / Behan / Waterman
—————->Congram / Nestler / Eastes / Eastes
BYE
Palmer / McKinnon / Behan / Waterman—————->Palmer / McKinnon / Behan / Waterman
—————->Palmer / McKinnon / Behan / Waterman
BYE

Veteran Pairs Championship Draw 2021

Round 1
6 Nov 2021
Round 2
13 Nov 2021
Semi’s
20 Nov 2021
Final
27 Nov 2021
Winning Team
BYE
————————>Acworth / Joyce
Acworth / Joyce
BYE————————>Acworth / Joyce
————————>Cox / McErlean
Cox / McErlean
Prasad / Doorley————————>Acworth / Joyce
————————>Prasad / Doorley
Jendra / Paterson
Greenhalgh / Callaghan————————>Greenhalgh / Callaghan
————————>Greenhalgh / Callaghan
Pascoe / Sharp
————————>
2021 Vets Pairs Winners
Winning Team
Terry Lucas / John Lang
Lucas / Lang
————————>Lucas / Lang
Black / Bont
Leddy / Glazebroook————————>Lucas / Lang
————————>Weller / Newman
Weller / Newman
Wardle / Carr————————>Lucas / Lang
————————>Wardle / Carr
BYE
Crane / Crosswell————————>Wardle / Carr
————————>Crane / Crosswell
BYE

Mens ‘B’ Pairs Championship Draw

Round 1
9 Oct 2021
Semi’s
16 Oct 2021
Final
23 Oct 2021
Winning Team
1. AITKEN / TROTT
————————>9. AITKEN / TROTT
2. McKINNON / JOYCE
————————>13. RYAN / BLACK
3. RYAN / BLACK
————————>10. RYAN / BLACK
4. SWIFT / SUNDERLAND
————————>
Winning Team
John Black & Paddy Ryan
5. PASCO / BONT
————————>11. PASCO / BONT
6. BROWNE / QUASS
————————>14. PASCO / BONT
7. MACLEOD / DENNING
————————>12. MACLEOD / DENNING
8. BYE

Mixed Fours Championship Draw

Round 1
8 Oct 2021
Semi’s
15 Oct 2021
Final
22 Oct 2021
Winning Team
1. BYE
————————>9. WARDLE / COOPER / KEOGH / NEWMAN
2. WARDLE / COOPER / KEOGH / NEWMAN
————————>13. JOYCE / DIMECH / CARDILLO / RODDA
3. JOYCE / DIMECH / CARDILLO / RODDA
————————>10. JOYCE / DIMECH / CARDILLO / RODDA
4. LEDDY / GLAZEBROOK / LEDDY / GLAZEBROOK
————————>
Krish Prasad, Louise Edwards, Guy Smith, Kerry Ducat
5. READ / WEDGE / BLACK / BONT
————————>11. WATERMAN / MACLEOD / DENNING / WATERMAN
6. WATERMAN / MACLEOD / DENNING / WATERMAN
————————>14. PRASAD / EDWARDS / SMITH / DUCAT
7. PRASAD / EDWARDS / SMITH / DUCAT
————————>12. PRASAD / EDWARDS / SMITH / DUCAT
8. BYE

Mens Triples Championship Draw

Round 1
18 Sep 2021
Round 2
25 Sep 2021
Semi’s
2 Oct 2021
Final
9 Oct 2021
Winning Team
1.BYE
————————>17. Lucas/Keogh/Lang
2.Lucas/Keogh/Lang
3.BYE————————>25. Lucas/Keogh/Lang
————————>18. Smith/Cook/O’Halloran
4.Smith/Cook/O’Halloran
5.Macleod/Denning/Neale
————————>Skewes/Dimech/Rodda
————————>19.Waterman/Duncan/Joyce
6.Waterman/Duncan/Joyce
7.Skewes/Dimech/Rodda————————>26.Skewes/Dimech/Rodda
————————>20.Skewes/Dimech/Rodda
8.Leddy/Kukulies/Black
————————>
Winning Team
George Skewes
Lou Dimech
Ty Rodda
9.Starkey/Cardillo/Ducat
————————>21.Newman/Ephraims/Matties
10.Newman/Ephraims/Matties
11.Mckinnon/Eastes/Eastes————————>27.Newman/Ephraims/Matties
————————>22. Mckinnon/Eastes/Eastes
12.BYE
13.Prasad/Singh/Burns————————>Prasad/Singh/Burns
————————>23. Prasad/Singh/Burns
14.BYE
15.Ryan/Pascoe/Bont————————>28. Prasad/Singh/Burns
————————>24. Ryan/Pascoe/Bont
16.BYE

Members Area